Rozdělení dýmek

Malé dýmky jsou vhodné na časté přenášení například na výlety apod. Jejich nevýhodou je stabilita (kvůli nízké váze) a fakt, že vdechovaný kouř se nestihne ochladit tak, jako je tomu u velkých dýmek. Malé vodní dýmky jsou ve velikosti od 35-53 cm včetně korunky.

Střední dýmky jsou vhodné jak na přenášení, tak i na stabilní umístění v místnosti na příjemné pokouření. Střední vodní dýmky jsou ve velikosti od 58-63 cm včetně korunky.

Velké vodní dýmky (XXL) jsou především designové prvky v interiéru, ale jsou rovněž plně funkční. Kvůli své výšce jsou sice méně stabilní než střední dýmky, ale plně těží ze své vyšší váhy, která je drží ve stabilní pozici. Vdechovaný kouř z velkých vodních dýmek je však nejlépe ochlazován a chuťový prožitek je z nich často nejlepší. Velké vodní dýmky jsou ve velikosti od 64-80 cm včetně korunky.

Více-šlauchové vodní dýmky:

Existují také vícešlauchové vodní dýmky, na výběr máte dvou a nebo více – šlauchové provedení. Takováto dýmka je vhodná do kolektivu, avšak krom výhod má i své nevýhody. Zcela jasnou výhodou je, že každý šlauch má svého pána.

Odpadá tedy nutnost předávat si šlauch. Při takovéto výměně držitele šlauchu  běžně např. padají skleničky na stole, vyvrací se celá dýmka, padají uhlíky atd. Navíc se zbytečně ztrácí čas a to už vůbec nemluvíme o hygienických rizicích při sdílení šlauchu bez náústků. Tento problém tedy vícešlauchové dýmky řeší.

Nevýhodou u některých vícešlauchových dýmek je fakt, že může najednou potáhnout hned několik lidí, čímž je kouř rozdělen, je slabý a navíc ve většině případů spálí nabitý tabák v důmce. Kuřáci dýmky pak většinou zacpávají šlauchy ručně nebo zátkami a opět jsme u hygienické otázky.

U některých dýmek je navíc přidán šlauch na úkor odvětrávacího ventilku. Stejně tak si i vy můžete pořídit redukci z ventilku na další šlauch, ten však přes otvor ventilu nemá takovou průchodnost, navíc takovéto dýmky nejsou více šlauchům přispůsobeny a ztrácí stabilitu. Malé vodní dýmky jsou ve vícešlauchových provedeních často prakticky nepoužitelné.

Otočné dýmky:

Dalším druhem, který rozděluje dýmkaře na dva tábory, jsou otočné dýmky. Tyto dýmky většinou nemají vázu jako základnu, ale pod vázou mají podstavec, na (ve) kterém je vložena váza, na ní je otočný závit a až na něm samotné tělo. Tyto dýmky však, aby fungovaly tak jak bylo myšleno, musí být od kvalitních výrobce, jinak jsou naprosto nepoužitelné.

I malinká vůle v otočném závitu totiž způsobuje kymácení celé dýmky a to při její výšce přináší nepříjemné chvilky.  Levné a nekvalitní otočné dýmky se hodí max. na dekorativní účely.