Váza (karafa)

Váza vodní dýmky a voda v ní plní funkci filtru, přes který se dým z tabáku čistí od hrubých nečistot a chladí se. Navíc na ní celá dýmka sedí, tudíž musí mít stabilitu a tvar přizpůsobený tělu dýmky. Na trhu je neuvěřitelná škála materiálů, tvarů a velikostí, které se Vám pokusíme shrnout. Vázy mohou být a často jsou zdobené. To z nich dělá doslova umělecká díla a skvělý dekorativní prvek pro interiér.

 

Skleněné vázy jsou nejběžnějším materiálem pro výrobu váz na vodní dýmky. Čiré vázy mají výhodu v tom, že vidíte nečistoty uvnitř a tím pádem je čištění jednodušší. Nevýhodou může být křehkost materiálu, který mnohdy nevydrží pnutí v hrdle, nebo se při pádu snadno poškodí. Skleněné vázy mají různé barvy a různá zdobení.

Hlíněné, měděné a keramické vázy se vyskytují málokdy, není přes ně vidět na vodu uvnitř, špatně se měří množství vody, špatně se čistí a jsou křehké. Používají se většinou v arabských a afrických zemích, kde je sklo drahý artykl. U nás v evropě se vyskytují prakticky jen ve vitrínách obchodů, čajovnách a sběratelských kolekcích jako dekorativní prvek. Plní však svou základní funkci a navíc jsou opravdu ozdobou každé čajovny nebo místnosti.

Ocelové vázy můžete spatřit u přenosných dýmek, nebo u určitých výrobců. Ocelové vázy mají také moderní designové vodní dýmky a jsou často s proskleným ukazatelem hladiny vody. Vázy mají většinou kulatý tvar, přizpůsobený velikostně k dýmce, jsou však i jiné tvary.

Další kapitolou jsou vázy pro otočné dýmky, ty většinou nemají hrdla, ale závit. Nevyrábějí se v hliněné variantě, hlína by nevydržela pnutí v závitu.

Na světě jsou tisíce dalších patvarů a materiálů a velká část váz na vodní dýmky se zdobí ručně takže většinou máte vždy v ruce originální kousek.