Šlauch (hadice)

Hadice neboli šlauch k vodní dýmce je velmi důležitou součástí každé vodárny. A to bohužel mnozí opomíjí… Správným šlauchem člověk nic nezkazí, právě naopak, a přitom investice do kvalitních šlauchů nemusí být zrovna velká a určitě se vám několikrát vrátí.

Většina lidí si koupí co nejlacinější vodní dýmku i s příslušenstvím, které pak využívá, doslova dokud se nerozpadne. A to určitě dobře není… výrobci totiž přibalují tu nejzákladnější výbavu, co se týče šlauchů. Což je je většinou laciný a  nekvalitně zpracovaný papírový šlauch.

Papírové šlauchy vodní dýmky mají velmi špatné vlastnosti… hlavní nevýhodou je, že udržují aroma, tzn. že po přebytí korunky jiným tabákem stále cítíte aroma toho předchozího. Po nějakém čase už vám bude prakticky jedno co do korunky nabijete, protože kouř procházející papírovým šlauchem změní aroma na všehochuť. To opravdu není příjemné nikomu, kdo si chce svou vodní dýmku a každý jednotlivý tabák náležitě vychutnat.

Takovéto šlauchy se navíc nedají plnohodnotně čistit a nemůžete je namočit. Pokud dáte do vázy jen o centimetr více vody a silně potáhnete, šlauch se namočí a později zplesniví nebo jeho vnitřní zpevňující část zreziví…. takovýto šlauch, nejen že páchne, kazí chuť, ale je dokonce i zdraví škodlivý. Papírové šlauchy, které se nedotkly vody lze však několika způsoby čistit, ty však nejsou stoprocentní.

Nejúčinější je vzít vysavač a připojit jej na jednu stranu šlauchu, utěsnit a nechat nějakou dobu šlauch profukovat, tímto ho však pouze zbavíte nečistot, né zápachu. Další radou je před tímto úkonem šlauch oklepat o pevný předmět, např. zem nebo zeď – tímto se nečistoty uvolní a lze je lépe profouknout.

Profouknout ho lze i ústy, to však není tak účiné. Profukovat by se měl před a po kouření. Skladovat by se měl v suchém a čistém místě a vyvěšený.

Pokud se papírový šlauch nějakým způsobem namočí, je třeba ho ihned osušit například profukováním popřípadě v krajní situaci fénem. Pokud je šlauch hodně navlhlý a při každém kouření cítíte jen prach a rez, můžete ho vyhodit a konečně si pořídit kvalitnější.

Jednorázová hadice, jak už samotný název napovídá, je levná (cca 25Kč) plastová hadička na jedno nebo málo použití. Doporučujeme jen pro případ nouze.

Umyvatelné hadice mají obvykle zdobené koncovky, často například s motivem hada, swingy apod. Jsou kvalitním řešením problému s čištěním šlauchů.  Materiály jsou různé, ale jedno mají společné, nezadržují pachy a jdou umýt vodou. Pokud pouříváte takovou hadici už dlouhou dobu, je třeba ji čas od času pořádně promýt – Ponořit ji do nádoby, naplněné nejlépe vřelou vodou s čistícím prostředkem na nádobí, předtím je dobré ji protáhnout mýdlovou vodou, a nechat ji v nádobě po nějakou dobu… cca 1 – 2 hodiny, po vytáhnutí promít studenou, čistou vodou (proudem vody) například napojit jedním koncem na kohoutek, utěsnit a nechat maximálním průtokem nějakou dobu promývat. Potom nechat zaschnout, alespoň trochu.

Skladovat v čistém prostředí.

Vlastní výroba – Někteří dýmkoví fajnšmekři si šlauchy vyrábí sami – jednoduše koupíte v obchodě se zahradními potřebami, jednoduchou, třeba i průhlednou hadici, na kterou napojíte koncovky. Ta má výhodu v tom, že je neotřelá, vidíte usazené nečistoty, kouř, je levná a při koupi potravinářských hadic ani nezanechává nežádoucí pachy. Naopak pokud je z tuhého materiálu a velkého průměru, je těžce ohybatelná a může vyvrátit stabilitu samotné dýmky. Buďte velmi obezřetní při výběru improvizované hadice a použijte váš nos. Hadice, která silně zapáchá po plastu vám vodní dýmku jen znepříjemní.