Korunka

 

Korunky jsou nedílnou součástí každé vodní dýmky. Slouží k nabíjení tabáku, který se i s korunkou zakryje nadírkovaným alobalem na nějž se pokládají žhavé uhlíky.

Korunka může mít také různou velikost, od miniaturních korunek, na malé dýmky až po obrovské. Mohou být také rozdělené na několik částí, např. Více-kotlíková korunka.

 

Keramické jsou lesklé, proto se snadno dají omýt, nevýhoda je však v jejich křehkosti. Dobře udržují teplo. U nás patří k nečastějšímu typu korunek na vodní dýmku pro jejich jednoduchost a jemný, omyvatelný povrch.

Hlíněné – Tyto většinou nemají lesklý povrch, proto se snadno špiní a nedají se tak snadno umýt, stejně jako keramické se vyrábí ve více velikostech a variantách. Jsou stejně tak křehké.

Skleněné – Tyto jsou spíše efektivní vzhledem, než funkčností. Snadno se čistí, a jde vidět skrze ně na tabák a dým. Naopak jejich nevýhodou je neuvěřitelná křehkost, kdy i nejmenší náraz rozbije korunku na drť.

Ocelové korunky vodních dýmek jsou skvělé pro svou neuvěřitelnou životnost, dobře se čistí, nezadržují nečistoty a zápach, jsou nerozbitné, skvělé pro cestování nebo pro náhradní korunku. Nevýhodou může být snad jen jejich tepelná vodivost, která je až přílišná (tabák je náchylnější ke spálení, vy se o ni můžete popálit).

U více-kotlíkových korunek se do každého kotlíku se nabije jiný tabák. Pokud se v jednom kotlíku spálí, pokračuje druhý. Dohromady mají společnou příchuť. Pokud je tomu přispůsobena i dýmka, je z nich dvojnásobný dým. Nepříjemným faktorem je naopak větší spotřeba tabáku a uhlíků.

Tip: Pokud chcete vystavovat vodárnu v obýváku, jako dekoraci, doporučujeme skleněné korunky. Pokud vodárnu nepřenášíte, nebo ji přenášíte velmi málo a manipulujete s ní opatrně, klidně použíjte skleněné, nebo keramické korunky. Pokud však vodárnu neustále někam přenášíte, pořiďte si ocelovou korunku, tu se vyplatí mít za každé situace.